Szybki i łatwy dostęp do ciepłej wody użytkowej i ogrzewania to synonimy funkcjonalności i wygody. Trafną odpowiedzią na takie potrzeby są zbiorniki buforowe dostarczane na rynek przez KHT Group. Szeroka gama tych produktów i ich specyfika to ważne czynniki, które pozwalają na ich wszechstronne zastosowanie. Dzięki temu sprawdzają się w różnych warunkach, zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Można więc powiedzieć, że w tej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.
Zbiorniki buforowe to ważny element instalacji centralnego ogrzewania czy dostarczania ciepłej wody użytkowej. Z perspektywy użytkownika pozwalają na niezakłócony, szybki i stały dostęp do ogrzewania czy wody o wysokiej temperaturze. Spoglądając pod kątem technicznym, mają ogromny wpływ na efektywność i wydajną pracę całej instalacji.
Jak działa zbiornik buforowy
Żeby dobrze zrozumieć rolę zbiorników buforowych, warto uświadomić sobie, czym w ogóle są i w jaki sposób pracują.
Bufor to pewnego rodzaju magazyn energii cieplnej. Taki zbiornik akumuluje ciepłą wodę, która później wykorzystywana jest do zasilania instalacji grzewczej czy c.w.u. Schemat działania najprościej można opisać w taki sposób: najpierw urządzenie grzewcze, np. kocioł albo pompa ciepła, ogrzewa wodę, która następnie trafia do zbiornika buforowego. Stamtąd pobierana jest przez instalację.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że bufor przechowuje nadwyżki produkcji i uwalnia je, kiedy zachodzi potrzeba podwyższenia temperatury w grzejnikach czy skorzystania z ciepłej wody. Wówczas w pierwszej kolejności wykorzystywane są skumulowane zasoby, bez konieczności uruchamiania urządzenia grzewczego.
Wybierz bufor taki, jaki potrzebujesz
KHT Group ma szeroką ofertę zbiorników buforowych. Dysponuje urządzeniami stojącymi i wiszącymi, o zróżnicowanej wielkości i pojemności – 60, 100, 120, 200, 300, 400, 500, 750, 1000 i 2000l. Taki przekrój pozwala dobrać zbiornik do niemal każdego budynku i potrzeb użytkowników.
Zbiorniki buforowe to bardzo uniwersalne urządzenia. Współpracują z tradycyjnymi źródłami ciepła, z kotłami na paliwa stałe czy gaz. Sprawdzają się również w zestawieniu z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak pompa ciepła. Warianty wiszące i stojąca pozwalają z kolei na montaż w dogodnym miejscu, tak jak pasuje to klientowi i na co pozwala pomieszczenie, w którym bufor ma się znaleźć.
Wygoda i bezpieczeństwo
Wymienniki ciepła w buforach wykonane są z karbowanej stali nierdzewnej. Dzięki turbulentnemu przepływowi wody, na elemencie nie osadza się wapń, który mógłby negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie czy zmniejszenie średnicy wężownicy. Podkreślić należy też, że dzięki temu woda użytkowa utrzymuje standardy sanitarne, eliminowane jest bowiem ryzyko rozwoju bakterii typu Legionella czy innych drobnoustrojów niebezpiecznych dla zdrowia.
Zbiorniki buforowe to praktyczne urządzenia, które stanowią ważny element instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej. Dzięki ich zróżnicowanym parametrom technicznym, litrażom czy wielkościom można elastycznie dopasować je do sposobu korzystania z ciepła czy c.w.u. w konkretnym miejscu, tak by wszystko działało efektywnie i z wysoką wydajnością.